بررسی گروه G

تیم ملی فوتبال برزیل یکی از پرافتخارترین تیم فوتبال جهان که در گروه G جام جهانی ۲۰۱۰ قرار دارد، بار دیگر برای کسب افتخار قدم به آفریقای جنوبی می گذارد.

طلایی پوشان برزیل که مهد تکنیک و هنرهای فردی در فوتبال جهان به شمار می روند در گروه هفتم جام جهانی ۲۰۱۰ که گروه مرگ لقب گرفته، تیم های ملی پرتغال، ساحل عاج و کره شمالی را پیش روی دارند.

برزیل تنها تیمی است که تا به حال در تمامی دوره های رقابت های جام جهانی حضور داشته و پنج عنوان قهرمانی این مسابقات و البته جام ژول ریمه را از آن خود کرده است.

این تیم در سال های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰، ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ جام قهرمانی را به خانه برده و در سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۹۸ هم با شکست برابر اروگوئه و فرانسه به عنوان نایب قهرمانی رسیده است.

فوتبال برزیل همواه برترین بازیکنان جهان را در اختیار داشته و سالها بازیکنانی از جمله پله، زیکو، روماریو، رونالدو، روماریو، دونگا، گارینشا و ... برای این تیم افتخار آفرینی کرده اند.

فوتبال در منطقه آمریکای جنوبی و به خصوص در کشور برزیل بخشی جدانشدنی از زندگی روزانه مردم است و حالا مردم برزیل تمام مشکلات و فقر موجود در کشور خود را فراموش کرده و در انتظار قهرمانی تیم خود هستند.

هر چند برزیل در رقابت های مقدماتی با اقتدار جواز حضور در آفریقای جنوبی را کسب کرد اما کارشناسان بزرگ فوتبال این کشور معتقدند با توجه به تفکرات تدافعی کارولس دونگا سرمربی برزیل، ممکن است این تیم در جام جهانی ۲۰۱۰ حرفی برای گفتن نداشته باشد.

دونگا در فهرست اعلام شده خود برای حضور در جام جهانی، جایی برای "رونالدینیو"، "پاتو" و "آدریانو" در نظر نگرفته و با توجه به دعوت چند هافبک تدافعی با آماج انتقادات مواجه شده است.

دونگا که در زمان بازیگری خود یکی از برترین هافبک های دفاعی جهان به شمار می رفت به نظر می رسد فوتبالی دفاعی برای رسیدن به موفقیت در جام جهانی را انتخاب کرده است؛ مساله ای که به هیچ عنوان علاقه مندان به این تیم را راضی نخواهد کرد.

پرتغال تیم دوم گروه G جام جهانی ۲۰۱۰ است که در قاره اروپا به لحاظ ارائه فوتبال زیبا و در اختیار داشتن بازیکنان تکنیکی، برزیل کوچک نامیده می شود.

تقابل برزیل و پرتغال در مرحله گروهی این پیکارها می تواند یکی از زیباترین دیدارهای جام جهانی ۲۰۱۰ نام بگیرد.

پرتغالی ها که چهاردهمین حضورشان در جام جهانی را تجربه می کنند با وجود ارائه بازی های زیبا و در اختیار داشتن ستارگان نامدار هیچگاه به موفقیتی در این رقابت بزرگ دست نیافته و تنها در جام جهانی ۲۰۰۸ آلمان به عنوان چهارمی رسیده اند.

حضور بازیکنانی همچون"اوزه بیو"، "لوییس فیگو"، "روی کاستا"، " نونو گومس"،"کونسیسائو" در سال های مختلف نتوانست این تیم را صاحب افتخار کند.

این تیم برای صعود به مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ سختی های فراوانی را متحمل شد و پس از دوم شدن در گروه خود در مرحله پلی آف بوسنی و هرزگوین را شکست داد تا مسافر قاره آفریقا شود.

هدایت تیم ملی پرتغال را "کارلوس کوئیروز" برعهدا دارد که سالها دستیار آلکس فرگوسن در منچستریونایتد بود اما در لباس یک سرمربی کارنامه خوبی از خود برجای نگذاشته است.

کوئیروز در رئال مادرید عملکرد ضعیفی داشت و بسیار زود کنار گذاشته شد و در تیم ملی پرتغال نیز مقتدر نشان نداد.

پرتغال برای حضور در جمع مدعیان جام جهانی ۲۰۱۰ امید فراوانی به "کریستیانو رونالدو"،"سیمائو سابروسا"، "دکو"، "لیدسون" و "په په" دارد.

دیگر تیم حاضر در گروه هفتم جام جهانی تیم ساحل عاج نماینده قدرتمند قاره سیاه است که برای دومین بار جواز حضور در جام جهانی را به دست آورده است.

ساحل عاج با هدایت "اسون گوران اریکسون" سوئدی در جام جهانی به میدان خواهد رفت و با حضور بازیکنان سرشناسی چون"دیدیه دروگبا"، "سالومان کالو"، " امانوئل ابوئه"، " دین دانده"،" کیتا"، "یحیی توره" ، "حبیب کولو توره" برای هر تیمی خطرناک خواهد بود.

میزبانی آفریقای جنوبی می تواند شانس تیم های قاره سیاه را برای حضور در مراحل پایانی جام جهانی افزایش بدهد و ساحل عاج تیمی است که با در اختیار داشتن ترکیبی هماهنگ برای برزیل و پرتغال رقیب خطرناک تلقی می شود.

آخرین و البته بدشانس ترین تیم گروه هفت جام جهانی ۲۰۱۰ کره شمالی است که پس از ۴۴ سال به این رقابت راه یافته و در سخت ترین گروه ممکن قرار گرفته است.

کره شمالی با هدایت یک مربی بومی به نام "کیم یونگ هون" توانست در محله مقدماتی شگفتی سار باشد و با کنار گذاشتن ایران، عربستان و امارات همراه با کره جنوبی مسافر آفریقا شود.

کره شمالی برای آخرین بار در سال ۱۹۶۶ در جام جهانی شرکت کرد کا با شکست دادن ایتالیا و نمایشی زیبا برابر پرتغال لقب طوفان زرد را به خود اختصاص داد، اما از آن سال به بعد کره ای ها هیچ درخششی در سطح قاره آسیا نداشتند.

کره شمالی پس از سال ۴۴ دوباره به جام جهانی راه یافت اما در قرعه کشی بسیار بدشانس بود و به نظر می رسد هیچ شانسی برای گرفتن امتیاز از برزیل، پرتغال و ساح عاج نداشته باشد.

/ 0 نظر / 22 بازدید