سپاهان قطب اول یا قطب سوم.....؟!

شاید کمتر کسی قهرمانی در رقابت‌های این فصل لیگ برتر را حق سپاهانی‌ها نداند. سپاهانی‌ها از همان ابتدای فصل با جذب ستاره‌های لیگ و به خدمت گرفتن امیر قلعه‌نویی، مربی قهرمان فصل گذشته، عزم خود را برای قهرمانی در لیگ برتر جزم کردند.

با اینکه سپاهانی‌ها تیم پرستاره و قدرتمندی را روانه این مسابقات کردند لیکن در شروع بازی‌ها و با قبول دو شکست در سه هفته ابتدایی، همگان را در رسیدن به این هدف خود دچار تردید کردند . امیر قلعه‌نویی و سپاهان در هفته اول در مقابل استقلال (۱ـ۰) شکست خوردند و در هفته سوم در حافظیه شیراز (۳ـ۱) مغلوب مقاومت شهید سپاسی شدند تا بدین‌ترتیب و در همان ابتدا سئوال‌های بسیاری درباره احتمال موفقیت قلعه‌نویی با سپاهان و یا سپاهان با قلعه‌نویی در ذهن بسیاری از اهالی فوتبال مطرح شود.

اما کم‌کم و طی هفته‌های بعد همه چیز تغییر کرد و سپاهان با قلعه‌نویی به تدریج خود را به صدر جدول نزدیک کرد و تا جایی که توانست قهرمان نیم فصل شود. زردپوشان اصفهانی از هفته چهاردهم تا بیست و یکم، با کسب هشت پیروزی پیاپی، فاصله خود را با دیگر مدعیان زیاد کردند و خیز بلندی برای فتح دومین جام قهرمانی در لیگ برتر برداشتند.

همین حاشیه امنیت آنها در صدر جدول با دیگر تیم‌های تعقیب‌کننده، بالاخره خیلی زود و همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد آنها را پیش از پایان مسابقات به قهرمانی سوق داد. سپاهانی در هفته ۳۲ قهرمانی پیش از پایان فصل را جشن گرفتند تا بدین‌ترتیب سپاهان برای دومین بار و قلعه‌نویی برای سومین بار به جام قهرمانی در لیگ برتر بوسه بزنند.

 

● دور رفت ـ دور برگشت؛

 

▪ استیل آذین گربه سیاه سپاهان

سپاهان در هر دو نیم فصل رقابت‌های این دوره لیگ برتر قهرمان شد. این تیم در نیم فصل اول با ۱۰ برد، ۴ مساوی و ۳ شکست و با ۳۰ گل زده و ۱۴ گل خورده و ۳۴ امتیاز قهرمان نیم فصل اول شد و در نیم فصل دوم نیز با ۳۳ امتیاز بهترین عملکرد را در میان ۱۸ تیم رقابت‌های نهمین دوره لیگ برتر داشت. شاگردان امیر قلعه نویی در دور برگشت ۹ بار پیروز شدند، ۶ بار مساوی کردند و ۲ بار شکست خوردند.

تنها تیمی که در رقابت‌های امسال در دو دیدار رفت و برگشت به سپاهانی‌ها باج نداد و به نوعی گربه سیاه آنها در این دوره از رقابت‌ها لقب گرفت ، استیل آذین بود که در هفته ۱۳ در اصفهان ۱ـ۰ و در هفته سی‌ام در تهران ۳ـ۱ قهرمان لیگ برتر را مغلوب کرد.

سپاهان با ۶۷ امتیازی که به دست آورد، قهرمانی این فصل را از آن خود کرد و رکورد ۶۶ امتیاز قبلی را که در فصل گذشته استقلال به ثبت رسانده بود نیز به نام خود جابجا کرد.

 

● بازی‌های خانگی ـ بازی‌های بیرون از خانه :

 

 

▪ سپاهان قوی‌ترین میزبان لیگ برتر نهم

سپاهان قدرتمندترین میزبان این فصل لیگ برتر بود، زردپوشان اصفهانی در ۱۷ بازی خود در استادیوم فولادشهر ۱۴ بار پیروز شدند و تنها در ۳ بازی امتیاز از دست دادند. شاگردان قلعه‌نویی در اصفهان مقابل استیل آذین و ذوب‌آهن شکست خوردند و در مقابل فولاد در هفته ۲۲ با تساوی ۱ ـ۱ متوقف شدند.

قهرمان این فصل، در بازی‌های خارج از خانه نیز جزو خطرناک‌ترین میهمان‌ها بود. آنها در بازی‌های خارج از خانه از ۱۷ مسابقه توانستند ۲۴ امتیاز بدست آورند تا در جایگاه دوم قوی‌ترین میهمان‌های این فصل قرار بگیرند. سپاهان در خارج از خانه ۵ برد، ۹ مساوی و ۳ شکست بدست آورد.

 

 

▪ بازیکنان: حسینی و بنگر پرحضورترین، جعفری کم‌حضورترین

امیر قلعه‌نویی در حالی لیگ را با ۱۱ بازیکن آغاز کرد که آن را با ۲۳ بازیکن به پایان برد. سید جلال حسینی و محسن بنگر به ترتیب با ۲۸۶۱ و ۲۸۴۰ دقیقه حضور در ترکیب یازده نفره سپاهان، پرحضورترین بازیکنان این فصل سپاهان در نهمین دوره لیگ برتر بودند. کم‌حضورترین بازیکن سپاهان نیز که فقط در دو بازی و در مجموع تنها ۳ دقیقه به میدان رفت هادی جعفری بود.

 

 

▪ گل‌ها: بهترین خط حمله لیگ به رکورد استقلال نرسید

با اینکه سپاهان با به ثمر رساندن ۶۷ گل بهترین خط حمله این رقابت‌ها را داشت اما نتوانست رکورد ۷۰ گل فصل گذشته استقلال را هم مانند امتیازها تغییر دهد.

۶۷ گل این تیم توسط ۱۲ بازیکن به ثمر رسید که سهم عمادرضا بازیکن عراقی و ابراهیم توره سنگالی، دو مهاجم خارجی این تیم بیشتر از بقیه بود.

عمادرضا با به ثمر رساندن ۱۹ گل بهترین گلزن این فصل از رقابت‌ها شناخته شد و پس از او ابراهیم توره با ۱۸ گل دیگر گلزن برتر سپاهان و نهمین دوره لیگ حرفه‌ای شد.

 

گلزنان سپاهان:

 

۱۹ گل: عمادرضا

 

۱۸ گل: ابراهیم توره

 

۹ گل: احمد جمشیدیان

 

۵ گل: احسان حاج‌صفی، هادی عقیلی

 

۳ گل: فرزاد حاتمی

 

۲ گل: احمد آل‌نعمه، مهدی جعفرپور

 

یک گل: محسن بنگر، جلال حسینی، جواد ماهری، مهدی کریمیان

 

 

● عملکرد سپاهان از لیگ اول تا لیگ برتر نهم:

 

اولین دوره؛ ۳۲ امتیاز ـ نهم

 

دومین دوره؛ ۵۲ امتیاز ـ قهرمان

 

سومین دوره؛۳۹ امتیاز ـ ششم

 

چهارمین دوره؛ ۳۵ امتیاز ـ دهم

 

پنجمین دوره؛ ۴۳ امتیاز ـ هفتم

 

ششمین دوره؛ ۴۹ امتیاز- پنجم

 

هفتمین دوره؛ ۵۸ امتیاز ـ دوم

 

هشتمین دوره: ۵۶ امتیاز ـ چهارم

 

نهمین دوره؛ ۶۷ امتیاز ـ قهرمان

 

 

● نتایج تیم فولاد مبارکه اصفهان درنهمین دوره لیگ برتر

 

هفته ۱: استقلال (۱ـ۰ ) سپاهان

 

هفته ۲: سپاهان (۳ـ۰) مس

 

هفته ۳ : مقاومت سپاسی (۳ـ۱) سپاهان

 

هفته ۴ : سپاهان (۴ـ۱) استقلال اهواز

 

هفته ۵ : فولاد (۰ـ۰) سپاهان

 

هفته ۶ : سپاهان (۳ـ۱) پاس

 

هفته ۷ : ملوان (۰ـ۰) سپاهان

 

هفته ۸ : سپاهان (۳ـ۱) صباباتری

 

هفته ۹ : سایپا (۲ـ۲) سپاهان

 

هفته ۱۰ : ذوب‌آهن (۰ـ۰) سپاهان

 

هفته ۱۱ : سپاهان (۳ـ۱) تراکتورسازی

 

هفته ۱۲ : شاهین (۱ـ۲) سپاهان

 

هفته ۱۳ : سپاهان(۰ـ۱) استیل‌آذین

 

هفته ۱۴ : راه‌آهن(۰ـ۱) سپاهان

 

هفته ۱۵ : سپاهان (۲ـ۰)ابومسلم

 

هفته ۱۶ : پیکان(۱ـ۴) سپاهان

 

هفته ۱۷ : سپاهان(۲ـ۱) پرسپولیس

 

هفته ۱۸ : سپاهان(۲ـ۰) استقلال

 

هفته ۱۹ : مس(۲ـ۳) سپاهان

 

هفته ۲۰ : سپاهان (۵ـ۱)مقاومت سپاسی

 

هفته ۲۱ : استقلال اهواز(۰ـ۵) سپاهان

 

هفته ۲۲ : سپاهان(۱ـ۱) فولاد

 

هفته ۲۳ : پاس (۱-۱) سپاهان

 

هفته ۲۴ : سپاهان (۲ـ۰)ملوان

 

هفته ۲۵ : صباباتری (۲ ـ۲ ) سپاهان

 

هفته ۲۶ : سپاهان(۵ـ۱) سایپا

 

هفته ۲۷ : سپاهان (۰ـ۱) ذوب‌آهن

 

هفته ۲۸ : تراکتورسازی (۱ـ۱) سپاهان

 

هفته ۲۹ : سپاهان(۲ـ۰) شاهین

 

هفته ۳۰ : استیل‌آذین(۲ـ۱) سپاهان

 

هفته ۳۱ : سپاهان (۲ـ۰) راه‌آهن

 

هفته ۳۲ : ابومسلم (۲ـ۲) سپاهان

 

هفته ۳۳ : سپاهان (۲-۱)پیکان

 

هفته ۳۴ : پرسپولیس (۱-۱) سپاهان

/ 0 نظر / 20 بازدید