پیروزی در برنابئو با درخشش مسی و ژاوی یا نبوغ گواردیولا؟!

ـ ۱تصور شکست بارسا با مسی تقریبا محال است. حتی در شبی که رئال آماده با ستارگان اش در استادیوم خانگی به تیم نصف و نیمه بارسا فشار وحشتناکی وارد می کند .

۱۵ دقیقه ابتدایی مسابقه با پرس وحشتناک بازیکنان رئال در تمام نقاط زکیم سپری شد. مدافعین میانی بارسا که بازیسازان زبده ای هستند ، زیر پرس توپ بازیکنان رئال در نیمه زمین خود به پاس های بلند روی آورده بودند. دقایق ابتدایی مسابقه نشان داد که کادر فنی رئال در ایجاد انگیزش درونی موفق عمل کرده است. هیچ کدام از تکل های خشن بازیکنان رئال با عذر خواهی همراه نبود و انگار در ذهن شان وظیفه داشتند که به هری قیمتی موفق شوند. بارسا با ۳-۳-۴ همیشگی در زمین مستقر شده بود ولی تفاوت بزرگی با شکل چیدمان همیشگی خود داشت.

مسی در راس مثلث تهاجمی ، پدرو در چپ و آلوز در راست. حضور آلوز در آن منطقه از زمین عجیب بود : شاید اجرای پرس توپ در نیمه زمنی حریف و یا فشار روی مدافع چپ متزلزل رئال برای عقب کشاندن هافبک چپ سرعتی و تهاجمی این تیم ( مارسلو) . حضور آلوز در سمت راست بر اساس هر هدفی بود ، موفق بود. مارسلو نتوانست در نیمه اول حملات خطرناک و موثری روی دروازه بارسا ایجاد کند و از فوروارد سمت چپ تیم خود ( رونلدو) فاصله گرفته بود.

۲- بارسا توانست از زیر فشار ۱۵ دقیقه ابتدایی مسابقه خارج شود و بازیسازی موثری در نیمه زمین خود انجام دهد. نقطه عطف مسابقه از دقایقی بود که مدافعین میانی بارسا توانستند توپ را سالم در اختیار هافبک های این تیم بخصوص ژاوی بگذارند و از این جا به بعد پلان دوم نقشه بارسا اجرا می شد. مسی بعنوان طعمه در مرکز خط دفاع رئال قرار گرفته بود. طعمی ای که با نام بزرگ و تکنیک منحصر به فردش می تواند هر ماهی ای را به به دام قلاب بکشاند. وقتی هافبک های بارسا صاحب توپ می شدند، مسی از خط دفاع رئال جدا می شد و با سرعت به فضاء پشت و بین هافبک های میانی رئال حرکت می کرد تا صاحب توپ شود. با این حرکت او در اکثر اوقات یک مدافع رئال او را تعقیب می کرد و این یعنی برهم خوردن ساختار دفاعی رئال. یکبار دیگر به گل اول نگاه کنید.

طعمه توانست ساختار دفاعی رئال را برهم بریزد و با یک حرکت سریع در پشت خط دفاع برهم ریخته این تیم صاحب توپ شود. البته نباید پاس هنرمندانه ژاوی و حرکت هوشمندانه آۀوز و پدرو را در اشتباه انداختن خط آفساید رئال نا دیده گرفت.

۳- پلگرینی می دانست با توجه به فشار جسمانی ناشی از پرسینگ توپ در نیمه زمین حریف در نیمه اول، ۱۵ دقیقه انتهی نیمه دوم را از دست خواهد داد به همین دلیل سعی کرد با دستور تهاجم همه جانبه در ۱۵ دقیقه ابتدایی نیمه دوم کار را به تساوی بکشاند .

بارسا در ابتدای نیمه دوم سعی داشت با تملک بالای توپ ، مانع سوار شدن رئال بر جریان بازی شود به همین دلیل مسی به مرکز میدان نزدیک تر شده بود . از سوی دیگر با توجه به اخطار آلوز ، فشار رئال از سمت راست خود بر دفاع چپ متزلزل بارسا ( ماکسول) ، گواردیولا تصمیم گرفت آلوز را به جای خود برگرداند و با ۲ خط جلو کشیدن ماکسول ، پویول را در پست دفاع کناری چپ قرار دهد. بارسا با زوج ماکسول و پویول توانست سمت راست فعال رئال را خنثی کند.

گل دوم بارسا بازهم با پاس استثنایی ژاوی رقم خورد. پاس گل اول در فضاء ارسال شده بود ولی پاس گل دوم در پای بازیکن ارسال شد. ژاوی با ۲ پاس گل متفاوت بهترین بازیکن میدان بود.

۴- حضور گوتی در میدان کفه ترازو را به نفع این تیم سنگین کرد ولی بارسا بعد از گل دوم به اعتماد به نفسی رسیده بود که حتی والدس پر اشتباه بدون لغزش معدود موقعیت های رونالدو و رئال را دفع می کرد.

پیروزی بارسا در سانتیاگو برنابئو بدون حضور زلاتان و اینیستا بسیار ارزشمند بود. مسی و پدرو وظائف خود را به بهترین شکل انجام دادند و ژاوی فرمانده لشگر کاتالونها ، درخشید . والدس ، پویول ، میلیتو و بوسکتس هم بدون اشتباه بودند ولی باید این پیروزی را به پای گواردیولای جوان نوشت. مربی جوانی که با شهامت ستاره های نا آماده تیم خود را روی نیمکت نشاند تا پدروی جوان و میلیتو کمتر به بازی گرفته شد برابر چشمان زلاتان ، اینیستا و آنری نیمکت نشین بدرخشند. گواردیولا را به دلیل شجاعت اش و نبوغ اش در تغییر موثر تاکتیکی در ال کلاسیکو بعنوان ستاره بارسا و عامل اصلی پیروزی سرنوشت ساز انتخاب می کنیم.

شاید زمان آن فرا رسیده که پپ جوان قدم به دنیای جدیدی بگذارد ، شاید منچستر و فوتبال جزیره گزینه مناسبی باشد البته به شرط قهرمانی وباره در جام قهرمانان اروپا و لالیگا در فصل جاری.

/ 0 نظر / 22 بازدید