سپاهان قهرمان شد

در فاصله دو هفته به پایان لیگ برتر، سپاهان با یک امتیازی که در مشهد گرفت، قهرمانی خود را در لیگ برتر مسجل کرد تا حالا رقابت برای کسب مقام نایب قهرمانی بین دو تیم استقلال و ذوب‌آهن داغ‌تر از همیشه شود. دو تیمی که با تساوی پرسپولیس و استیل‌آذین، شاهین بوشهر و مقاومت سپاسی را شکست دادند تا جلوتر از دو مدعی دیگر، به فکر قطعی کردن سهمیه آسیایی خود باشند.

تیم امیر قلعه‌نویی که با حذف از گردونه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، فقط با قهرمانی در لیگ آرام می‌گرفت، برای آن‌که خیال همه را از قهرمانی خود راحت کند دیروز در ورزشگاه ثامن مشهد، تیم قعر جدولی ابومسلم را با نتیجه ۲ـ۲ متوقف کرد تا تیم با‌سابقه مشهدی نیز با این نتیجه خیالشان از بابت سقوط به لیگ دسته یک راحت شود. ابو‌مسلمی‌ها که با انگیزه‌ای دوچندان مقابل سپاهان آرایش یافته بودند تا بلکه اندک روزنه امید خود را برای بقا در لیگ برتر زنده نگه‌دارند با وجود آنکه زننده گل اول بازی بودند، اما در مقابل اشتهای سیری‌ناپذیر مهمان اصفهانی، دو بار دروازه خود را گشوده دیدند تا نهایت تلاش‌شان به تساوی کشاندن بازی باشد. نتیجه‌ای که به قهرمانی سپاهان و سقوط ابومسلم مهر تایید زد تا امیر قلعه نویی برای دومین سال متوالی در مشهد مقدس و بارگاه امام رضا (ع) صاحب عنوان قهرمانی لیگ برتر شود.

اما دیروز و همراه ابومسلم سقوط استقلال اهواز نیز قطعی شد تا تنها چهره تیم سوم سقوط کننده به لیگ دسته یک در هاله‌ای از ابهام باقی مانده باشد که آن هم کلی کاندیدا دارد.

در هوای بارانی ورزشگاه آزادی تهران و در شرایطی که بیش از ۴۰ هزار نفر برای نظاره دیدار پرسپولیس و استیل آذین حاضر شده بودند، بازی سرد و کم رمق دو تیم هیچ گاه نتوانست تماشاگران را به هیجان وا دارد.

در این دیدار با وجود این‌که پرسپولیسی‌ها در دقایق پایانی بازی چند موقعیت نصف و نیمه را روی دروازه نشاط جو خلق کردند، اما در نهایت قفل دروازه‌ها بسته ماند تا با این نتیجه دو تیم قرمزپوش شانس خود را برای کسب رده‌های دوم و سوم کمرنگ تر ببینند.اما در بوشهر استقلالی‌ها در شرایطی رو در روی شاهین ایستادند که شاگردان محمودیاوری در خطر سقوط به لیگ دسته اول قرار داشتند و استقلال با وجود غیبت امیر آبادی، مجیدی و اکبرپور به دلیل محرومیت و مصدومیت سید صالحی در دقایق ابتدایی نیمه اول،در نهایت با تک گل رینالدو که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید برنده این بازی شدند تا همچنان به نایب قهرمانی در لیگ امیدوار باشند.

آبی پوشان در شرایطی به این پیروزی دست یافتند که ذوب آهن در فولادشهر موفق شد ۲ بر صفر از سد مقاومت سپاسی گذشته و همچنان در رده دوم جدول باقی بماند و در سوی دیگر شاگردان احمدزاده یک قدم دیگر به سقوط نزدیک شوند.

 

 

● وداع ابومسلم و استقلال اهواز با لیگ برتر

سقوط ۲ تیم ریشه دار ابومسلم مشهد و استقلال اهواز به لیگ یک قطعی شد.دیروز ابومسلمی‌ها تلاش زیادی برای متوقف کردن سپاهان به خرج دادند، تا جایی که قهرمان لیگ را با تساوی ۲ـ۲ متوقف کردند اما حتی این یک امتیاز که از سپاهان گرفتند برای بقایشان در لیگ برتر کافی نبود.

شاگردان علی حنطه در ۱۲ دقیقه پایانی بازی و درست پس از به ثمر رساندن گل تساوی، به هر دری زدند تا ۳ امتیاز این بازی خانگی را از آن خود کنند، اما سوت پایان بازی و اشک‌هایی که ناخودآگاه از چشمان سیاه جامگان جاری شد، به معنای سقوط این تیم به لیگ یک بود. ابومسلم در شبی که بازیکنان سپاهان به نشانه قهرمانی در لیگ، اشک شادی ریختند، وداعی تلخ با لیگ برتر داشتند.کیلومترها آنطرف‌تر در ورزشگاه تختی اهواز هم تقدیر به گونه‌ای رقم خورد که استقلال اهواز هم مثل ابومسلم، پیش چشم هوادارانش با لیگ برتر وداع کند.

آبی‌های شهر اهواز در روزی که ۴ گل به سایپا زدند و در اکثر دقایق بازی از حریف خود پیش بودند، در دقیقه ۸۹، گل تساوی را پذیرفتند تا همگی با ورود توپ به دروازه‌شان نقش بر زمین شوند. تساوی ۴ـ۴ استقلال اهواز مقابل سایپا هم پایانی بود بر همه تلاش‌های تیم برادران شفیع‌زاده برای بقا در لیگ برتر.نتایج دیگر بازیهای دیروز هم به گونه‌ای رقم خورد که هیجان برای معرفی سومین تیم سقوط کننده در ۲ هفته پایانی به اوج خودش برسد. دیروز مقاومت،پاس همدان و شاهین بوشهر طعم تلخ شکست را چشیدند تا ۳۶ امتیازی باقی بمانند. راه‌آهن با پیروزی ۳ بر صفر مقابل پیکان ۳۷ امتیازی شد، مس با بـرتری ۳ بر ۲ مقابل تراکتورسازی ۳۸ امتیازی شد تا با فولاد که در قم مقابل صبا به تساوی یک – یک رسیده بود، هم امتیاز شود. به هر حال هر ۶ تیم مقاومت،پاس، شاهین، راه‌آهن، مس و فولاد با توجه به فشردگی امتیازات، خطر سقوط از لیگ برتر را احساس می‌کنند.

 

 

● تابلوی نتایج

پرسپولیس صفرـ استیل آذین صفر/شاهین صفرـ استقلال تهران یک-گل‌: رینالدو(۳۵ـ پنالتی)./ ابومسلم۲ـ سپاهان۲-گل ها: رجب زاده(۶) و عسکری(۷۸) برای ابومسلم و عمادرضا (۲۰) و حاج صفی(۷۵) برای سپاهان/ مس۳ـ تراکتورسازی۲-گل ها: ابراهیمی(۱۶) و خیرخواه(۶۸) برای تراکتور و جیووانی(۲۵)، ادینهو(۴۸) و سامره(۵۷) برای مس. / استقــلال اهواز۴ـ سـایپا۴- گل ها: خنی فر(۱۷)، شریفات (۳۲)، ماهینی(۵۶) و صادقی(۷۷) برای استقلال و منوچهری( ۳۶ و ۷۳)، کریم انصاری فرد(۶۳) و ابراهیمی(۸۹) برای سایپا/ ذوب آهن۲ ـمقاومت سپاسی صفر-گل ها: طالبی(۱۸) و خلعتبری(۷۴ـ پنالتی) برای ذوب آهن/ صبا یک ـ فولادخوزستان یک-گل‌ها: رحمانی(۴) برای فولاد و حقی(۹۰ـ پنالتی) برای صبا. / راه آهن۳ـ پیکان قزوین صفر- گل‌ها: پاشایی(۲۸)، نورمحمدی(۳۳) و کامیابی نیا(۵۸) برای راه آهن/ پاس همدان صفرـ ملوان انزلی یک-گل:رافخایی(۴۸) برای ملوان.

/ 0 نظر / 23 بازدید