شادی قطبی و شادی دایی چه تفاوتی با هم دارند؟

هر کس دارایی خود را دارد. عطوفت و خشم، سخت‌کوشی و نرم‌خویی، آرامش و تلاطم و... دارایی غالب هر یک از ما هستند.

اگر افشین قطبی بعد از گل‌زنی مقابل سنگاپور دور زمین می‌دود، علی دایی بعد از پیروزی در بازی صبا، اشک می‌یزد و این دو اشکال مختلف شادی‌اند که از درون این دو می‌جوشند. یکی از گلزنی بازیکنانش و برای آنها از خود بی‌خود می‌شود و دیگری هر بردی را به مثابه یک هدیه الهی برای اثبات مجدد خود به مخالفانش تلقی می‌کند.

چند ماه پیش زمانی که قطبی بعد از برد مقابل سنگاپور، آن‌طور شادی کرد، بسیاری از نویسندگان و مربیان، این واکنش را دلیلی بر کوچکی قامت مربیگری او فرض کردند. آنها با اشاره به تاریخ پرافتخار فوتبال ایران (که البته در آن بحث وجود دارد) و مقایسه آن با سنگاپور، این‌طور نتیجه گرفتند که او با این رفتار بزرگی تیم‌ملی را زیرسوال برده است.

این خرده‌گیری تا آنجا پیش رفت که قطبی مجبور به توضیح در این باره شد. او در برنامه نود خطاب به عادل فردوسی‌پور گفت که «دوباره شادی خواهد کرد»، گرچه این توضیح، از نگاه مخالفان نه‌تنها قانع‌کننده نبود که فرصت تازه‌ای برای هجوم ایجاد کرد.

خب، حالا به امروز رسیده‌ایم، لحظه‌ای که فردوسی‌پور، گزارشگر بازی پرسپولیس– صبا بعد از گزارش فوق‌العاده‌اش در این مسابقه زمانی که تصویربردار به حلقه شادی قرمزها نزدیک شد تا از لابه‌لای قطرات درشت باران، شاتی از چشم‌های گریان دایی بگیرد، سعی نکرد شادی او را با یادآوری تاریخ پرافتخار پرسپولیس و مقایسه آن با تاریخ صبا یا ۱۰ نفره بودن صبا در ۳۰ دقیقه وقت اضافی یا امتیاز بزرگ میزبانی پرسپولیس با ۷۰ هزار تماشاچی لوث کند.

این یک موفقیت ورزشی بود و دایی به عنوان مربی پرسپولیس حق داشت آن را هر طور که دلش می‌خواست جشن بگیرد. گرچه این برد بعد از نمایش بدون کیفیت و در ضربات پنالتی به دست آمده بود...

امروزاما در روزنامه‌های ورزشی اثری از خرده‌گیری به علی‌دایی نبود. فکر می‌کنید چرا؟ شاید به این علت که دایی بعد از مدت‌ها زندگی روی قله به سختی از آن بالا سقوط کرد و بعد از این سقوط، سکوت پیشه کرد و با این غیبت به دل ما بازگشت.

ما، عاشقان مرثیه گریستن برای آنهایی هستیم که موقعیتی را از دست می‌دهند.

«ما» در عین حال، علاقه چندانی به آنها که در موقعیتی هستند، نداریم البته تا زمان سقوط. وقتی که نوبت غم‌خواری برسد و ما پیش خود بگوییم: «زمین‌اش زدند!»

/ 0 نظر / 9 بازدید